Novosti


Natječaj za dodjelu stipendija nadarenim socijalno ugroženim učenicima i studentima za školsku/akademsku godinu 2009./2010.

1.        Na  natječaj pravo pristupa imaju učenici srednjih škola  i redovni  studenti fakulteta svih smjerova koji su hrvatski državljani, s prebivalištem na području Grada Novi Vinodolski.

2.        Za učenike  stipendije iznose 600,00 kn mjesečno, a za studente 800,00 kn mjesečno.

NAJVEĆE ZVIJEZDE NOVOG CLASSICSA

Goran Ivanišević (34 godine); najbolji je hrvatski tenisač svih vremena. Najveći uspjeh mu je osvajanje Wimbledona 2001. godine. U karijeri je bio pobjednik na 27 ATP turnira. Zanimljivo je spomenuti da je Ivanišević krajem prošle godine osvojio prvi turnir iz serije Delta ATP Tour of Champhions na kojem je nastupao, u nizozemskom Eindhovenu.

John McEnroe (46 godina); je tijekom aktivne igračke karijere na ATP turninirma osvojio 77 naslova pobjednika u pojedinačnoj konkurenciji, te još 77 naslova u igri parova. Sedam puta bio je pobjednik na Grand Slam turnirima. Osvojio je četiri US Open-a i tri Wimbledon-a. Prema nekim naznakama, krajem ove godine, trebao bi se oprostiti od turnira iz serije Delta ATP Tour of Champhions na kojima je od 1998. osvojio 19 naslova pobjednika.

Boris Becker (37 godina); je najveće uspjehe tijekom aktivne karijere ostvario na wimbledonskom turniru na kojem je tri puta bio pobjednik, još četiri puta finalist. Dva puta osvojio je Australian Open, a jednom US Open. Ukupno je u karijeri osvojio 49 turnira. U “veteranskoj” konkurenciji osvojio je tri turnira, sva tri u Grazu (2002. – 2004.);.
Thomas Muster (37 godina); je najveći uspjeh u karijeri ostvario osvajanjem Roland Garros-a 1995. godine. U karijeri je osvojio 44 turnira, uključujući i tri izdanja Croatia Open-a u Umagu. Na Champions Tour-u ima jedan naslov pobjednika, osvojen prošle godine u Rimu.

Goran Ivanišević, John McEnroe, Boris Becker i Thomas Muster definitivno čine poker asova koji će nastupiti na Novom Classicsu u Novom Vinodolskom. McEnroe, Becker i Muster bili su, svaki u svoje vrijeme, broj 1 svjetskog tenisa, Goran Ivanišević nije imao tu sreću, igrao je u eri Petea Samprasa i najbolji rejting u karijeri mu je «tek» drugo mjesto (4. srpnja 1994.);

Naš najbolji tenisač svih vremena osvajanjem naslova wimbledonskog pobjednika, 9. srpnja 2001. u finalu protiv Australca Raftera, ostvario je svoj najveći teniski san za koji je živio i radio cijelu karijeru. Tri puta je prije toga igrao u finalu najvećeg svjetskog turnira i tri puta izgubio, od Petea Samprasa 1994. i ’98. a od Andrea Agassija 1992. Dva puta bio je i polufinalist Wimbledona (1990. je izgubio od Beckera, a 1995. od Samprasa);. Bio je polufinalist US Opena 1996. (naravno, ispriječio se opet Sampras);, tri puta je igrao u četvrtfinalu Roland Garrosa, tri puta bio je među osam najboljih na Australian Openu. Prvo četvrtfinale u Melbourneu izborio je 1989., sa 17 godina, iz kvalifikacija! Ali, niti jedan turnir na svijetu nije mu bio toliko važan kao Wimbledon, kojeg je osvojio kao 125. igrač svijeta, s pozivnicom organizatora, kada više nitko nije vjerovao da to može učiniti. No, Goran je, kao toliko puta u karijeri, iznenadio cijeli teniski svijet, možda i samog sebe. Odigrao je najduži peti set u povijesti wimbledonskih finala (9-7);, s 29 godina je postao najstariji pobjednik od Jimmvja Connorsa 1982., prvi pobjednik -ljevak nakon Johna McEnroea 1984., s 212 asova je oborio vlastiti rekord Wimbledona iz 1992. (206);…

U karijeri ima 22 naslova pobjednika na ATP Touru, uz još 27 finala. Nedugo nakon oproštaja od aktivne karijere, prošle godine u Wimbledonu (izgubio je u 3. kolu na središnjem terenu od Australca Lleytona Hewitta);, u jednom intervjuu je rekao: «Ako za nečim žalim u karijeri, jako mi je krivo da sam više finala izgubio nego dobio.»

Posebno treba izdvojiti njegov perfektni učinak na tri izdanja Croatian Indoorsa, 1996. i ’97. u Zagrebu i ’98. u Splitu. Osvojio je sva tri, od 15 pojedinačnih mečeva nije izgubio niti jedan!

U Hrvatskoj je uvijek igrao posebno dobro. Uz tri naslova na Croatian Indoorsima, bio je i finalist prvog izdanja ATP turnira u Umagu 1990. (jedinog na kojem je nastupio);, a u Daviš cup susretima je u Hrvatskoj uknjižio 14 pobjeda i samo 3 poraza u pojedinačnoj konkurenciji, odnosno, omjer 10-1 u parovima. Iako su mnogi možda već i zaboravili, treba podsjetiti da je na prvim Olimpijskim igrama na kojima je Hrvatska nastupala kao samostalna država, 1992. u Barceloni, nosio hrvatsku zastavu na svečanosti otvorenja, a na Igrama je osvojio dvije brončane medalje, u singlu i paru s Goranom Prpićem.

Nakon završetka aktivne karijere, brzo se uključio u natjecanje bivših velikana u «veteranskoj konkurenciji*, i u prvom nastupu na turniru iz serije Delta Tour of Champions, krajem prošle godine u nizozemskom Eindhovenu, osvojio je naslov pobjednika!

Ove godine osvojio je Champions Tour u Hong Kongu, na turniru u Frankfurtu zauzeo je treće, a u Dohi četvrto mjesto, i trenutno je vodeći na ljestvici Champions Toura sa 725 bodova! Na prvom mjestu ove ljestvice dočekat će i turnir u Novom Vinodolskom.

Velikog, legendarnog Amerikanca Johna McEnroea pamtimo kao osvajača prva dva izdanja Croatian Classicsa, u Zagrebu. U finalu drugog turnira, 1999., pobijedio je našeg Gorana Prpića.

Nedavno je najavio da mu je ovo oproštajna sezona na Champions Touru na kojem je rekorder sa 19 naslova, uključujući, dakako, i jedina dva dosadašnja izdanja Croatian Classicsa, te ovogodišnji turnir u Frankfurtu, posljednji koji je osvojio. Poznato je da McEnroe «mrzi gubiti», čak i u ovoj konkurenciji, a to mu se u finalima na Champions Touru dogodilo samo četiri puta.

Bivši Daviš cup izbornik SAD-a i aktivni teniski televizijski komentator, osvojio je tijekom velike karijere 7 Grand Slam turnira. Četiri puta bio je pobjednik US Opena, tri puta u Wimbledonu. Bio je i blizu naslovu pobjednika u Roland Garrosu, jer je u finalu 1984. protiv Ivana/ Lendla vodio s 2-0 u setovima i imao je break prednosti u trećem, samo da bi izgubio u pet setova. Osvojio je 77 turnira u singlu, ali ima i nevjerojatnih 77 (zanimljiva igra brojki); naslova pobjednika u parovima. Odavno je patentirana legendarna izjava o favoritima u igri parova -«McEnroe i bilo tko».

Nijemac Boris Becker zakoračio je u tenisku besmrtnost osvajanjem Wimbledona 1985., sa 17 godina! Uz 3 naslova pobjednika u Wimbledonu i još četiri finala u All England Clubu, osvojio je još dva Australian Opena i jedan US Open. «Bum-bum» Becker je posljednji naslov pobjednika na Grand Slam turniru upisao 1996., kada je u finalu Australian Opena u Melbourneu pobijedio Michaela Changa u četiri seta. U karijeri je osvojio 49 turnira na ATP Touru, uz još 28 finala. Na Champions Touru ima 3 naslova pobjednika, sva tri u Grazu, 2002., ’03. i ’04.

Austrijanac Thomas Muster, «kralj zemljanih terena», 1995. je ostvario nevjerojatan pothvat. Osvojio je 12 turnira, uključujući i one najjače na zemljanoj podlozi, Roland Garros (što mu je i jedini osvojeni Grand Slam turnir);, Monte Carlo, Rim i Barcelonu. Te je godine u trećem nastupu osvojio svoj treći Croatia Open u Umagu, pa je, razumljivo, stekao nadimak «kralj Umaga», koji će mu kasnije preoteti Carlos Mova s 4 naslova pobjednika. Muster je tijekom cijele karijere briljirao u finalima – dobio ih je 44, izgubio samo 11.

Ovoga tjedna je u Rimu osvojio svoj drugi naslov pobjednika na Champions Touru, čime se probio na drugo mjesto ljestvice, iza Gorana Ivaniševića. Zanimljivo, i prvi naslov u «veteranskoj» karijeri osvojio je u Rimu, prošle godine. «Vječiti grad» očito je za njega sretan, jer je tijekom aktivne karijere u Rimu tri puta bio pobjednik.


Skip to content