Sakralna baština na području Grada Novog Vinodolskog
Crkva svetog Filipa i Jakova i crkvica svetog Fabijana i Sebastijana
Crkva svetog Filipa i Jakova Izgrađena je u 14. stoljeću kao trobrodna bazilika. U 18. stoljeću dolazi do barokizacije crkve, a početkom 20. stoljeća preuređuje se pročelje u stilu historicizma. Na vanjskom zidu svetišta na dva je kamena uklesana godina 1520., kombinacijom arapskih i rimskih brojeva, a zatim glagoljicom – najvjerojatnije kao spomen na obnovu ili prezidavanje crkve, jer je ona sama puno starija.
U njoj se pred velikim oltarom nalazi grobnica modruškog biskupa Kristofora Dubrovčanina (Petančića), koji je sa svojim kaptolom pobjegao s Modruša, pred Osmanlijama, te u Novom našao utočište. Tu je i umro 1499. godine. Grobna ploča je od mramora i na njoj je biskupov lik s latinskim natpisom. Desno od oltara je grobnica biskupa Ivana Krstitelja Caballinija, a lijevo biskupa Ivana Krstitelja Ježića. Iznad vrata sakristije stoji reljefni grobni spomenik kanonika opata Nikole Mrzljaka, generalnog vikara Modruške biskupije za biskupa Ježića.
Oltari su građeni u 19. stoljeću u neoklasicističkom stilu. Crkvu je u uređivao majstor Peroš iz Kastva.
Na pročelju crkve nalazio se zvonik koji je srušen 1909., a na mjestu porušene crkvice svetog Fabijana i Sebastijana je izgrađen novi, 36 metara visok zvonik. Prošlost crkvice je zanimljiva. Sačuvana je kamena ploča, koja se nalazila iznad vrata srušene crkve (danas u Zagrebu u Povijesnom muzeju Hrvatske. Narodna predaja veli, da je sagrađena za 24 sata, u vrijeme pojave kuge, a Sveti Fabijan i Sebastijan su zaštitnici od kužnih bolesti. Oltar iz 1656.godine, ukrašen rezbarijama, nalazi se u Narodnom muzeju u galeriji Novi Vinodolski.
Za sve informacije vezane uz raspored misa u Župnoj crkvi svetog Filipa i Jakova Novi Vinodolski obratite se na kontakt: Župni ured svetog Filipa i Jakova/ Telefon: +385 (51) 244 205 / Adresa: Braće Radića 39, 51250 Novi Vinodolski.
Crkva svetog Trojstva (Svete Trojice)
Jednobrodna gotička crkva s bačvastim prelomljenim svodom nad svetištem izgrađena je početkom 15. stoljeća. Nalazi se na putu od Starog grada k luci, nedaleko od Župnog dvora. Oltar crkve rad je domaćeg majstora, a dao ga je napraviti modruški kanonik Antun Mažuranić, rođeni Novljanin (1687.-1757.). Od sredine osamdesetih godina, a nakon sanacionih radova, u njoj je postavljena zbirka sakralne umjetnosti.
Zbirka je otvorena za razgled u ljetnim mjesecima od 10 do 12 i 20 do 23 sata, a za ostale mjesece informacije su dostupne u Župnom uredu svetog Filipa i Jakova / Telefon: +385 (51) 244 205 / Adresa: Braće Radića 39, 51250 Novi Vinodolski.
Crkvica svetog Marina
Na otočiću Sveti Marin se nalazi istoimena crkvica izgrađena u 17.-18. st. na temeljima starijeg objekta, a 1818. godine je obnovljena. U temeljima je pronađena mramorna ploča (stela) iz 4. stoljeća s natpisom u čast rimske carice Helene, koju je podigao namjesnik Dalmacije Flavius Julius Rufinus Sarmentius. Ploča se danas nalazi u Arheološkom muzeju u Zagrebu, uz rimski novac iz grobnih nalaza kod hotela „Lišanj“.
Ostaci crkve Blažene Djevice Marije
Na poluotoku, u blizini luke, knez Martin Frankapan Pobožni darovao je 1462. godine redovnicima Reda Sv. Pavla Pustinjaka crkvu Blažene Devi Marije na Ospi, koju je nanovo izgradio (Osap je prvotni naziv poluotoka između uvale Lišanj i Porta, kasnijeg naziva Fratarska Glavica ili Glavica. Brdo nad Novim, današnjeg naziva Osap, nazivalo se Veli Osap, Osep ili Ospeč/Ospač). Pavlinima je poklonio i zemljište za gradnju samostana uz tu crkvu, na današnjem novljanskom groblju.
U dokumentima o povijesti crkve i samostana pavlina izgrađenog uz nju nalazi se i oporuka župljana (građanina) Mihovića iz 1446. kojom on ostavlja svoj posjed crkvi, a koja je dokaz da je crkva postojala i prije te godine.
Crkva je oštećena u potresu 1916., a urušila se 1917. godine. Ostaci te crkve – kapiteli potpornih stupova ukrašeni zanimljivim klesanim prikazima, nalaze se u lapidariju Narodnog muzeja i galerije (u prizemlju Frankopanskog kaštela).
Popis manjih crkvica i kapelica na području grada Novog Vinodolskog
- Crkvica svetog Križa (Kalvarija, Novi Vinodolski)
- Crkvice svetog Mikule (Obala Petra Krešimira IV., Novi Vinodolski)
- Crkvica svete Lucije (Novi Spa Hotels&Resort, Novi Vinodolski)
- Crkvica svetog Ivana (Krasa, Novi Vinodolski)
- Crkvica svetog Kuzme i Damjana (Novljansko polje)
- Crkva Majke Božje Karmelske (Ledenice)
- Crkva svetog Antona (Donji Zagon)
- Crkva svete Magdalene (Povile)
- Crkva svetog Jakova (Krmpote)
- Crkva svetog Ilije (Sibinj)
- Kapelica svetog Antona (Park Sv. Antona, Korzo hrvatskih branitelja, Novi Vinodolski)
- Kapelica svetog Križa (Lokvica, Novi Vinodolski)
- Kapelica svetog Križa na Precrikvi, uz Biškupiju (Novi Vinodolski)
- Kapelica Majke Božje u zidu Dvorca (Braće Radića, Novi Vinodolski)
- Kapelica svete Franciske na vrh Pridola (Antona Mažuranića, Novi Vinodolski)
- Kapelica svetog Antona, na vrh Stabljevice
- Kapelica svetog Roka (Vinodolska ulica, Novi Vinodolski)
- Staklena kapelica (selo Omar, Krmpote)