Prošlog petka održana je Noć muzeja u Narodnom muzeju Grada Novog Vinodolskog. Ovogodišnju Noć muzeja obilježila je tema – Glazba i glazbeni velikani i njihov utjecaj na društvo, kojom se pokušalo ukazati na važnost prikupljanja, očuvanja i prezentiranja najširoj javnosti, materijalne i nematerijalne kulturne baštine, koju brojni muzeji i druge ustanove baštine u svojim zbirkama, ali i iznimni utjecaj koji je imala glazba i glazbeni stvaraoci kroz povijest do najsuvremenijeg doba.
Brojni posjetioci novljanskog muzeja uživali su u raznolikom progamu, družeći se uz čaj, kuhano vino i friti, a mogle su se razgledavati dvije izložbe.
Svojim dolaskom, novljanski mesopustari, uz snažne i upečatljive zvukove instrumenata, najavili su izložbe. Mesopustarskom zogom – Još Hrvatska ni propala koja se pronosila hodnicima i prostorijama frankopanskog kaštela, pozdravima kapetana muzeju i svim posjetiocima, te izvođenjem Mantinjade na sopilama započelo je svečano otvaranje. Uvodna izlaganja dali su Anamarija Starčević Štambuk, voditeljica knjižnice u Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu, koja je sudjelovala u pripremi izložbe i ravnateljica muzeja Đurđica Krišković.
U razgovoru, ravnateljica Narodnog muzeja i galerije navela je sljedeće informacije o ovogodišnjim izložbama:
- Izložbom su predstavljeni ISTRAŽIVAČI I SAKUPLJAČI NOVLJANSKOG GLAZBENOG BLAGA, kojima možemo zahvaliti što su otrgnute zaboravu brojne narodne pjesme iz Novog Vinodolskog. Zaljubljenici su to u narodno stvaralaštvo i vizionari koji su prepoznali važnost sakupljanja pjesama, svirke i običaja.
U Institutu za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba čuvaju se zanimljivi materijali, dijelom predstavljeni na ovoj izložbi.
- Druga izložba je o NOVLJANSKIM MESOPUSTARIMA i NJIHOVIM instrumentima – ŠTRUMENTIMA.
Mesopustari su oduvijek jedna od važnih kockica u mozaiku događanja koji se odvijaju u Novom Vinodolskom u mesopusno vrijeme, zimi, prije Pepelnice.
Uz njih se veže od ilirskog preporoda budnica Još Hrvatska ni propala, kojom obilaze grad svirajući u svoje štrumente po točno naslijeđenom protkolu.
Izložbom su predstavljeni instrumenti – štrumenti koje mesopustari koriste, zoga koju sviraju – sopu, njihova odora, te izbor fotodokumentacije od najstarijih do prošlogodišnjih mesopustara.
Tradicionalno je održana radionica pokrivanja rubca.
U glazbenom dijelu nastupile su mlade glazbenice iz Osnovne škole Ivana Mažuranića, kao i sopilaši iz KUD-a Ilija Dorčić.